تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
تشک طبی
نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
جاذبه هاي گردشگري اصفهان احساس خوب داشته باشيم
درباره من
نويسندگان
برچسب ها
عضویت در خبرنامه
  عضویت لغو عضویت

ورود اعضا
  نام کاربری :
  پسورد :

عضویت در سایت
  نام کاربری :
  پسورد :
  تکرار پسورد:
  ایمیل :
  نام اصلی :

نويسنده :farnaz
تاريخ: ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت: ۰۷:۰۰:۱۷

جاذبه هاي  گردشگري اصفهان

منارجنبان اصفهان يكي از آثار تاريخي اين شهر است كه عارفي به نام «عمو عبدالله كارلاداني» در آن به خاك سپرده شده‌است. نكته قابل توجه دربارهٔ اين بناي تاريخي اين است كه با حركت دادن يك مناره، مناره ديگر نيز به حركت و جنب و جوش مي‌آيد و لازم است ذكر شود هر مناره داراي پهناي نه متري و بلنداي هفده متري مي‌باشد.

تاريخي كه بر فراز سنگ عمو عبدالله نوشته شده‌است سال ۷۱۶ هجري را نشان مي‌دهد كه در دوره سلطان محمد خدابنده الجايتو ايلخان مسلمان است.

alt

در مسير راه اصفهان به نجف آباد قريه اي است كه آن را كارلادان مي گويند. امروز اين روستا جزئي از شهر اصفهان به شمار مي رود. در اين قريه بنائي وجود دارد كه مزار يكي از زهّاد مشهور قرن هشتم هجري به نام عمو عبدالله كارلاداني است. تاريخي كه بر فراز سنگ عمو عبدالله نوشته شده و سال ۷۱۶ هجري را نشان مي دهد مبين اين نكته است كه اين عارف بزرگ در زمان سلطان (محمد خدابنده) ايلخان مغول مسلمان مي زيسته است. از زندگي وي اطلاعي در دست نيست. برخي ساكنان اصفهان عقيده دارد لرزش بناي منارجنبان به دليل عظمت و شكوه عمو عبدالله بوده و وي فردي بسيار بلند مرتبه بوده است. اين عقيده ريشه اي كهن دارد و حتي در لغت نامه هاي گوناگون هم در مقابل نام عمو عبدالله كارلاداني اين عقيده ذكر شده است، هم اكنون قبر وي در اين ايوان در معرض ديد عموم مي باشد.

ايوان منارجنبان يكي از آثار تك ايواني دوران ايلخاني است اما برخي از محققين عقيده دارند كه مناره ها بعداً به ايوان مزبور افزوده شده است.
جالب است بدانيد كه اين ساختمان با كاشي‌ هاي لاجوردي رنگ به شكل ستاره چهارپر و اشكال ديگري به شكل كثيرالاضلاع فيروزه ‌اي رنگ تزيين شده است.

بسياري از معماران و مهندسان درباره جنبش مناره ها به اظهار نظر فني و مهندسي پرداخته اند اما برخي نيز مي گويند هيچ دليل منطقي براي آن ارائه نشده است. جهانگرداني كه به نقاط مختلف دنيا سفر كرده اند در مشاهدات خود مناره هائي را معرفي كرده اند كه در نقاط ديگر جهان همين خصوصيت را داشته اند. اما قدر مسلم اينكه منارجنبان اصفهان وجه تمايزي با ساير مناره هاي متحرك دارد و آن اين است كه گذشته از حركت مناره ها ساير قسمت هاي بنا نيز حركت مي كند. منطقي ‌ترين علتي كه براي تكان خوردن مناره‌ ها وجود دارد، پديده فيزيكي تشديد يا پديده رزونانس است. نكته شاخص درباره معماري اين بناي تاريخي زيبا وجود همان پديده ي فيزيكي تشديد يعني منتقل شدن نيرو از مناره به همه ي ساختمان بنا مي باشد. اما شايد اين سوال در ذهن ها نقش بندد كه با تكان خوردن اين بنا طي قرن هاي متمادي چرا اين بنا فرو نريخته است و حتي يك آجر هم از آن جدا نشده. با بررسي و تحقيقات روي اين بنا متوجه شده اند كه مهم ترين علت فرو نريختن منارجنبان وجود دو شيار عميق در اين بنا است كه آن شيارها يا شكاف ها در كنار مناره ها هستند. به زبان عاميانه مي توان گفت كه وجود چنين شياري سبب مي شود تا ساختمان جا براي حركت كردن داشته باشد و فرو نريزد.

ارتفاع ايوان مقبره عمو عبدالله از سطح زمين بقعه 10 متر و ارتفاع هريك از دو مناره 7/5 متر است. در اين ايوان مزار عمو عبدالله قرار دارد و راه صعود به بام و مناره ها نيز به وسيله درگاه كوچكي است كه با پلكاني مارپيچ به بام مربوط مي شود.

در بناي منارجنبان دو اتاق كوچك وجود دارد كه چله خانه بوده اند. چله خانه به اماكني گفته مي شود كه زاهدان و عارفان به مدت ۴۰ روز به آنجا مي رفتند و رياضت مي كشيدند و به مدت ۴۰ روز با پروردگارشان خلوت مي كردند.

گفته مي شود كه در سال هاي اوليه ساخت بناي منارجنبان محوطه اطراف اين بنا قبرستان عمومي بوده است اما امروزه از آن قبرستان غير از چند قبر كه در اطراف ايوان موجود هستند چيزي باقي نمانده است. هر گوشه اي از ايوان منار جنبان را كه بنگريد گوري را خواهيد ديد كه با سنگ هاي قبر سفيد رنگ خودنمايي مي كنند.

منبع: اينجا اصفهان

موضوع:
برچسب‌ها: ،

نظرات (0)
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
آواتار :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
[ ]